Odměňování zaměstnanců

Odměňování zaměstnanců je skvělým nástrojem pro jejich motivaci k lepším výkonům. Zajímá jak samotné zaměstnance, tak i zaměstnavatele, můžou ovšem nastat některá úskalí. Příliš velké odměny nemotivují zaměstnance k lepším výkonům a zaměstnavatele stojí spoustu peněz. Naopak malé odměny demotivují zaměstnance a ten opět nepodává potřebné výkony, může být až apatický a s takovým zaměstnancem se dále špatně pracuje. Bez práce nejsou koláče. Ale jak velký koláč je správně velký koláč?

Při tvorbě systému odměňování doporučujeme zaměřit se na tyto aspekty:

  • Čas – věnujte dostatek času promýšlením nastavení systému. Stálý plat, ale i provize z celkového obratu postupně vedou k laxnímu přístupu.
  • Individualita – skladník, technický specialista nebo nákupčí, každý z nich má na starosti jiné činnosti, a právě za ty, které sami ovlivňují, mají být hodnoceni. 
  • Čísla – vše vyčíslete a přesně popište (co, jak, do kdy, výše odměny…). 
  • Reporty – bez průběžného přehledu se neobejdete. Pozor na „přemrštěná čísla“. Ty často vedou k obcházení systému. Čísla Vám dokážou odhalit, kde zaměstnanci dělají chybu
    a zároveň odkryjí jejich slabá místa.
  • Rozhovory – průběžně a včas probírejte, jak to zaměstnancům jde. Nestačí jen čísla, důležitá je i jejich strategie.  Poznáte tím, jak přemýšlí, a tak je dokážete posouvat. Rozhovor až na konci sledovaného období vám maximálně přinese nervový kolaps.
  • Procesy a kontrolní mechanismy – zabraňte nekalým praktikám tím, že nastavíte procesy.

Odměňování zaměstnanců za výkon může být někdy záludné. Proč? Protože čekáme, že budou zaměstnance motivovat. Musíme souhlasit, jen s dovětkem, že se mohou najít i další způsoby, jak nás zaměstnanci překvapí svou kreativitou, jak se obohatit. Zažili jsme například:

  • Extrémní nárůst objednávek u 1 zaměstnance zaručí extrémní odměny. Ten nemusí být ani dobrý, stačí, když ostatní připíšou své výsledky jemu a odměna je na světě. Pak se o ni společně rozdělí. Jinak by totiž byli průměrní a bez odměn.
  • Bezproblémové plnění plánu zaručující reálné sepsání smluv, ovšem objednavatel o nich neví. Po nějaké době jsou zrušeny, hlavní je, že plán se splnil a odměny jsou v kapse.

Když případy řešíme, nestačí nám přijít na to, kdo a jak to udělal, jdeme více do hloubky. A právě špatně nastavený způsob odměňování je jedna z věcí, která vyvolá takovéto nežádoucí chování.

Co by vás ještě mohlo zajímat

Nová firma na zádech původní

Velice často se věnujeme situacím, kdy z firmy odchází člen managementu a zakládá si vlastní firmu s obdobným nebo identickým předmětem podnikáním. Téměř vždy se jedná o emočně nepříjemné situace, ale posouzení, kdy se jedná o aktivity již za pomyslnou hranou závisí...

číst více

Otravné anonymy

Když už máte ve firmě pocit, že vše funguje, někdy přichází nečekané situace, které zdánlivě nemají jiný smysl, než jen otravovat.  Máme na mysli uměle vyvolané kontroly ze strany finančního úřadu, úřadu inspekce práce, hygieny, různé oborově zaměřené kontroly,...

číst více

Kdy už se mrknout na HR ve firmě?

Už delší dobu přemýšlíme nad tím, proč některá rozhodnutí záměrně odsouváme, zavíráme před nimi oči, nebo je ignorujeme. V rámci bezpečnosti na to narážíme každodenně. Rádi bychom se s Vámi podělili o příběh, který ukazuje, co se může stát, když firma roste....

číst více

+420 777 193 577

Pracovní dny 8 – 16 hod.

info@premiumsystems.cz

Odpovíme nejpozději do dalšího dne.

Navštivte nás

Janáčkova 1020/7, Moravská Ostrava,

702 00 Ostrava