Rizika továrního nastavení routeru

Používání wifi routeru doma i v práci je už naprosto běžnou součástí života. Napadlo Vás ale jak nebezpečné je, ponechat jej v továrním nastavení? Wifi router přichází z výroby již přednastavený IP adresou, SSID (název sítě) a heslem. Pro mnoho útočníků je snadné tato základní, tovární nastavení uhodnout a vaši síť se mu odhalí zcela nechráněná. Mnoho uživatelů základní SSID a heslo změní, zejména z důvodu komfortu, ale změna bývá chybná. K tomu se vrátíme dále. Co ovšem už málokdo změní je administrátorské heslo k ovládání samotného routeru. Tovární heslo k jednotlivým modelům zařízení je volně dostupné na internetu a kombinace bývá jednoduchá, Admin/Admin. Díky tomu se můžete dostat do konzole, kde jsou hesla a nastavení vaší sítě. Tu zde můžete libovolně upravovat a měnit, stejně tak i případný útočník.Proto je změna přístupového hesla nutná. 

Takto vypadá administrativní prostředí routeru, kam se útočník může dostat a napáchat neplechu..

Další kapitolou je citlivé označení vaší firemní, nebo domácí sítě. Mnoho uživatelů pojmenuje síť svým jménem nebo jménem firmy. např. “Pavel Smutný Doma” nebo “Tesco_WIFI”. Z pohledu případného zločince je pak hledání sítě, kterou chce napadnout velmi snadné. Doporučujeme neutrální názvy např: “Jeskyně” nebo “ST67_Wifi”. Název, se kterým si nikdo nedokáže jednoduše poradit. Nechcete přece aby si každý kolemjdoucí jednoduše zjistil, kdo na dané adrese bydlí nebo má sídlo. Důkladnému nastavení wifi sítě se budeme věnovat v některém z dalších článků.

Co by vás ještě mohlo zajímat

Jak na Whistleblowing – My jsme připraveni! A co vy?

Aktuálně jsme dokončili zadání jedné průmyslové výrobní a logistické firmy k prověření podnětu skupiny zaměstnanců upozorňujících na možné manipulace při výběrových řízeních organizovaných interním týmem projektového manažera.   Našemu týmu se podařilo podrobně...

číst více